niedziela, 10 stycznia 2016

Zajmowanie się hodowlą

Na howrse pojęcie drużyny jest często równoznaczne z pojęciem hodowli. Oba pojęcia są zazwyczaj traktowane jako synonimy. Różnicą jest fakt, że drużyna to pojęcie głównie techniczne, jako jedna z funkcji gry zrzeszająca graczy należących do tej samej hodowli. W tym poście zamierzam opisać aspekty zajmowania głównie hodowlą ale wspomnę także o drużynie więc od razu przepraszam za tak częste powtarzanie słowa hodowla i drużyna w tym poście. Ma to na celu odróżnienie obu aspektów gry.

Zakładanie hodowli
Jest to bardzo prosta rzecz. Wystarczy utworzyć odpowiedni przyrostek i mieć pierwszą parkę koni do dalszego rozmnażania. Właściwie to wystarczy tylko klacz ponieważ krycie można wziąć z publicznych ofert. Brzmi prosto i banalnie? To dobrze ale nie do końca tak jest.
Zakładając hodowlę należy mieć pomysł na nią. Są różne typy hodowli. Opisywałam je w poprzednim poście odnośnie zakładania hodowli. Osoby zainteresowane odsyłam tu: KLIK
Hodowle jednoosobowe są najłatwiejszymi formami hodowli ponieważ wszystko zależy od jednej osoby. Wieloosobowe są znacznie skuteczniejsze, ale też znacznie bardziej kłopotliwe. Powodem tego może być fakt, że trzeba znaleźć odpowiednich graczy, którzy będąc członkami hodowli, nie będą działali na jej szkodę.
Zapał do pracy, zapas PD oraz OM i wspólny cel są częścią sukcesu wszystkich czołowych hodowli, ale jest jeszcze coś. To systematyczna praca polegająca na żmudnym i monotonnym blupowaniu koni.


Zajmowanie się hodowlą
Hodowlą zajmuje się zarząd, zazwyczaj składający się z kilku osób. To kto się w nim znajdzie zależy od rodzaju hodowli. Czasami są to najaktywniejsze osoby, innym razem jest to grupka osób wybrana przez założyciela, a w pozostałych przypadkach zarząd jest wybierany w drodze głosowania.
Wiem, że się powtarzam pisząc tyle razy słowo zarząd, ale to właśnie od niego zależy funkcjonowanie hodowli. Oczywiście jeśli jest mało osób w hodowli, to nie jest on niezbędny ale musi być ktoś kto będzie liderem. Zawsze jest ktoś kto nadzoruje pracę członków. W sytuacji gdy nie ma takiej osoby lub osób albo nie są one skuteczne to hodowla wcześniej czy później upadnie. Nad członkami grupy musi być nadzór.
Dlaczego? Opiszę jak to wygląda z perspektywy zwykłego członka :)
Aktualnie jestem członkiem pewnej hodowli .
Bardzo cieszę się, że jestem w tej hodowli ale przez jakiś czas nie byłam aktywna. Powodów było kilka - najpierw potrzebowałam przerwy, później był nawał nauki, aż w końcu nie chciało mi się. Taka prawda. Trwało to trochę czasu (co było widać również na blogu). Koniec końców nie tylko ja zrobiłam sobie przerwę. Skończyło się tym, że wszystko stanęło i prawie nikt nie pracował. Ostatnio ponownie wszystko ruszyło i praca zaczyna nabierać tempa, ale nie po to o tym piszę.
Głównie chodzi o to, że dużo osób przestało pracować, a zarząd nie wyrzucał osób nieaktywnych. Nie twierdzę, że zarząd nie sprawował kontroli, ale w końcu doszło do tego, że nikt tego nie robił. W innych hodowlach wyrzuca się osoby nieaktywne z możliwością powrotu. Tak więc od zarządu dużo zależy.


Nadzór jest bardzo ważnym elementem hodowli. To czym się konkretnie zajmuje zarząd danej hodowli zależy od tego co ustalą jego członkowie. Istotną czynnością jest sprawdzanie czy członkowie wyrabiają normę. Więcej o niej wspomnę później. Kolejną dosyć ważną czynnością jest decyzja o tym kto z osób chętnych dostanie się do hodowli. Członkowie zarządu zazwyczaj nadzorują osoby będące na okresie próbnym. No i pozostają jeszcze kwestie sporne oraz to co ma dziać się z danym koniem (w hodowli jednorożców polega to na podjęciu decyzji czy dany ogier nadaje się na nowego reproduktora).

Norma jest ustalana przez każdą hodowlę. Prawie każda (jak nie wszystkie) hodowla ma normę w postaci wyblupowanych koni w konkretnej ilości. Zazwyczaj liczba ta wynosi od 2 do 4 koni, ale są hodowle, które mają tylko 1 konia lub nawet aż 5, tygodniowo oczywiście. Hodowle jednorożców bardzo często ustalają jeszcze jedno kryterium - ilość pokryć tygodniowo. Dzieje się tak ze względu na to, że kolejne pokrycie jednorożca może nastąpić dopiero po 10 godzinach po ostatnim kryciu.

O hodowli można bardzo dużo pisać i czytać, ale bez odpowiednich członków nie wiele można osiągnąć. Dlatego też oni są najważniejszym elementem każdej hodowli. Wprawdzie powinnam zacząć właśnie od nich ale zostawiłam ich na koniec.
Hodowle szukają zawsze członków którzy będą aktywni i produktywni (czyli będą blupować konie ponad normę). Takie osoby są zawsze główną siłą napędową. Oczywiście osoba mająca duże chęci do pracy i sporo wolnego czasu nic nie zdziała bez odpowiedniej ilości PD. Stąd właśnie hodowle zawsze wymagają odpowiedni zapas Punktów Dorastania. Dodatkowo (być może nie wszyscy wiedzą) przed przyjęciem danej osoby do grupy, osoba odpowiedzialna za nabór sprawdza czy kandydat ma odpowiednią ilość koni aby codziennie zdobywać wystarczającą ilość PD. Zawsze jest to zapisywane jako "Dostęp do PD" (czasami z dopiskiem o OM) w kryteriach naboru.
Nienaganna opinia i dobra karma są bardzo skrupulatnie sprawdzane. Powód powinien być oczywisty, ale nie każdy o tym wie, że w hodowlach często dochodzi do tzw. "kradzieży PG". Nie da się przed tym ustrzec. Kradzież PG może przejawiać się na wiele sposobów. Za każdym razem chodzi o to samo - rozpowszechnianie PG ze szkodą dla hodowli. Przejawia się to różnie - jedni sprzedają konie płodne z najwyższym PG, inni wystawiają krycia z najwyższym potencjałem dla konkurencyjnej hodowli, przez co dana hodowla ma duże straty do odrobienia. Sytuacje są różne, a każda hodowla chce się przed tym ustrzec. Jeśli masz własną hodowlę i chcesz kogoś przyjąć to sprawdź czy ten gracz nie jest na czarnej liście (takie listy znajdziesz tu: ZM, ZM (druga lista)MSH), Przezorności nigdy za wiele.


Zajmowanie się drużyną
Jak już pisałam we wstępie drużyna to aspekt typowo techniczny w grze. Jest bardzo pomocną funkcją dla hodowli ponieważ ułatwia wiele rzeczy. Każda drużyna ma swoje, oddzielne sprzedaże zarezerwowane (konie na nich wystawione mogą kupić tylko członkowie zespołu) oraz własne oferty pokryć, dzięki czemu każdy może kryć swoje konie kiedy tylko zechce. Bardzo to ułatwia pracę ponieważ nie trzeba zbyt długo zwlekać z wieloma czynnościami.
Dodatkowo każda drużyna posiada swoje forum, na którym mogą pisać wszyscy członkowie. Bardziej szczegółowo drużyny opisywałam w tym poście: Drużyny na howrse.



Należycie do jakiejś hodowli lub może zamierzacie dopiero dostać się do wybranej hodowli?
A może prowadzicie swoją własną?

Czekam na Wasze komentarze!
mugi-chan

5 komentarzy:

  1. Ale jak robić nabór do przyrostka?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie robimy naboru do przyrostka, bo zwyczajnie się nie da ;)

      Usuń
    2. Jest tak jak pisze matol.
      Ogólnie przyrostek wpisujemy gdy tworzymy drużynę.

      Chociaż chyba wiem o co chodzi. Masz na myśli hodowlę ale bez drużyny?
      Wtedy należy wybrać sobie jakiś przyrostek, a każdy kolejny członek dodaje coś do niego np. ♥, ★, ☆ itd. Znaki takie są dostępne w tablicy znaków (wystarczy wpisać w google).

      Usuń
  2. Mugi, jak zwykle znakomita ;)

    OdpowiedzUsuń